УРОК 24
Тема
уроку.
|
Характерні хімічні властивості
металів
|
Цілі уроку:
|
ознайомити учнів із загальними
хімічними властивостями металів, рядом активності металів; показати
взаємозв'язок між хімічними властивостями металів та будовою атомів;
розвивати навички складання рівнянь окисно-відновних реакцій і реакцій йонного
обміну на прикладі хімічних властивостей металів.
|
Тип уроку:
|
засвоєння нових знань.
|
Форми роботи:
|
фронтальна робота, робота з
дидактичною схемою, лабораторна робота.
|
Обладнання:
|
періодична система хімічних
елементів, таблиця розчинності, ряд активності металів.
|
Демонстрація 2.
|
Горіння магнію.
|
Лабораторний дослід 1.
|
Порівняння хімічної активності
металів.
|
Лабораторний дослід 2.
|
Взаємодія металів з розчинами кислот.
|
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II.
Перевірка
домашнього
завдання,
мотивація
навчальної
діяльності
Хімічний калейдоскоп
Назвіть:
• Найтвердіший метал — Сг.
• Метал з найвищою електропровідністю — Ag.
• Найважчий метал — Os.
• Найм'якіший — Na.
• Найактивніший у періодичній системі — Fr.
• Найпластичніший — Аu.
• Найлегший — Li.
• Найбільш легкоплавкий — Hg.
• Найбільш тугоплавкий — W.
• Найпоширеніший у природі — Аl.
III. Вивчення
нового
матеріалу
1. Проведення експерименту
Демонстрація 1.
Взаємодія натрію з водою
У три кристалізатори з водою під
витяжкою акуратно занурюємо: у перший — шматочок заліза, у другий — шматочок
кальцію, у третій — шматочок натрію. Що спостерігаємо? Чому метали поводяться
по-різному?
Висновок: метали мають різну хімічну активність. Звертаємося до ряду активності
металів М. М. Бекетова.
2. Порівняння
хімічної активності металів
З допомогою ряду
активності металів можна визначити хімічні властивості металів.
1) Найбільш
енергійно метали реагують з неметалами:
а) з галогенами: 2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3
б) із сіркою: Fe + S = FeS
в) з киснем метали реагують відповідно до активності.
Умовно розіб'ємо ряд
активності металів на чотири частини:
Ls R Ca Na Mg
|
Al Zn Fe Sn Pb
|
H Cu Hg
|
Ag Pt Au
|
Метали, що знаходяться в ряду активності до Аl, швидко й
мимовільно окиснюються киснем:
2Са + O2 = 2СаО
Метали від Аl до Н окиснюються
повільно або в разі нагрівання:
2Zn + O2=2ZnO
Метали від Н до Pt окиснюються за високої
температури:
2Cu + O2=2CuO
Такі метали, як платина й золото, не
окиснюються киснем повітря.
Завдання
1. Троє учнів біля дошки записують ОВР, указують
окисник і відновник.
2) 3 водою
метали також реагують неоднаково.
Метали, що
знаходяться в ряду активності до А1, активно реагують з водою без нагрівання:
2Na + 2Н2O = 2NaOH +
Н2
Метали до Н реагують з водою в разі
нагрівання:
Zn + H2O = ZnO + H2
Метали,
розташовані в ряду активності після водню, з водою не реагують.
Завдання 2. Двоє учнів біля
дошки записують ОВР, указують окисник і відновник.
3) Лабораторний дослід 2. Взаємодія металів з
розчинами кислот
Взаємодія металів з кислотами також протікає відповідно до їх положення
Взаємодія металів з кислотами також протікає відповідно до їх положення
в ряді активності
металів.
Згадаємо закономірності взаємодії
металів з кислотами.
Проведемо експеримент.
У чотири пробірки з розчином хлоридної
кислоти занурюємо гранули міді, цинку, магнію й алюмінію.
Завдання
3. Запишіть рівняння ОВР, укажіть окисник і відновник.
Запишіть рівняння реакцій у
йонно-молекулярній формі.
Zn° + 2Н+Сl- = Zn+2C12- + Н2°
Різниця в
активності дозволяє одним металам витісняти інші з розчинів їх солей.
Лабораторний
дослід 1. Порівняння активності металів
У першу пробірку
наливаємо 2 мл розчину купрум(ІІ) хлориду й опускаємо гранулу цинку; у другу
пробірку наливаємо 1 мл цинк хлориду й опускаємо гранулу міді; у третю —
розчин купрум(ІІ) хлориду й гранулу магнію; у четверту — розчин цинк хлориду й
магній; у п'яту — розчин магній хлориду й цинк.
• Що спостерігаємо? (Учні
записують рівняння окисно-відновних реакцій, що про
тікають, указують окисник і відновник; записують скорочене йоннерівняння.)
тікають, указують окисник і відновник; записують скорочене йоннерівняння.)
Cu2+Cl2
+ Zn° = Zn+2C12 + Cu°
Висновок: ці метали можна
розташувати в ряд за зниженням їх активності: Mg, Zn, Cu.
IV.
Узагальнення
й
систематизація
1. Розглядаємо схему хімічних властивостей металів та її зв'язок з
рядом активності, пропонуємо учням зробити узагальнюючий висновок про хімічні
властивості металів:
• У реакціях метали проявляють відновні властивості.
• Активність металу можна оцінити за його положенням у ряду активності.
•
Застосування металу визначається
як його фізичними, так і хімічними властивостями.
2. Робота в групах
Групові завдання (див. додаток до уроку 24 на с 50)
V. Підбиття підсумків
уроку,
оцінювання
роботи
учнів
VI.
Домашнє завдання
Опрацювати
матеріал параграфа, відповісти на запитання.
Групи обмінюються
схемами-завданнями для виконання вдома.
Комментариев нет:
Отправить комментарий